Білл Гейтс, який інвестує мільйони доларів у медичні дослідження, спрямовані на боротьбу зі світовими епідеміями, відповідає на запитання про COVID 19.
— Які серйозні побоювання викликає у вас пандемія COVID-19?
— На даному етапі навіть у країнах із розвиненою економікою дуже високі показники виявлених випадків, але за умови масового тестування населення та жорсткого соціального дистанціювання вони можуть впоратися з епідемією за 2-3 місяці. Мене турбують економічні наслідки, але в країнах, що розвиваються, ситуація набагато більш критична. Місткість лікарень там набагато нижча, і створити умови для соціальної ізоляції населення там набагато складніше.
— Як американці можуть допомогти один одному під час цієї кризи?
— Вкрай важливо слідувати закликам місцевої влади до ізоляції в умовах карантину для зниження темпів поширення інфекції. Саме це допоможе нам скоріше повернутися до звичного життя.
Ми повинні підтримувати медпрацівників, вони справжні герої. І дотримуватися спокою, незважаючи на цю складну ситуацію.
— Чи маємо шанс на появу ефективної вакцини вже найближчим часом?
— Роботи з розробки вакцини ведуться у 6 напрямках, деякі застосовують підхід RNA, ефективність якого не доведена, але ми маємо застосовувати різні підходи, адже деякі з них не спрацюють. Для порятунку світу будуть потрібні мільярди доз вакцини, але спочатку необхідно провести дослідження її безпеки та ефективності. Деякі вакцини, наприклад, від грипу, не підходять людям похилого віку. Перші партії мають бути направлені працівникам медицини та сфер, зайнятих у боротьбі з пандемією. Це може статися раніше, ніж стандартні 18 місяців. Дослідження йдуть на повний хід.
– Які роботи проводяться для пошуку ефективного лікування?
— Терапевтичне лікування може бути знайдено раніше появи вакцини. Це допоможе знизити кількість пацієнтів, яким необхідна інтенсивна терапія та штучна вентиляція легень. Наш фонд організував програму для збору найефективніших методів лікування, щоб задіяти всі можливі галузі. Надіюсь це допоможе. Наразі перевіряється гіпотеза використання плазми людей, які перехворіли на новий коронавірус, тому що вона може містити антитіла до нього. Якщо вона підтвердиться, це буде найшвидшим способом захистити насамперед медпрацівників та пацієнтів із важкими формами.
Читайте також: Проти COVID-19: як українські та закордонні компанії роблять добрі справи
— Що ви порадите працівникам освіти? Не всі учні у світі мають доступ до технологій віддаленого навчання.
— Те, що школи буде закрито протягом кількох місяців, є великою проблемою. Мене дуже надихають методи деяких вчителів для дистанційного навчання, хоча далеко не у всіх я така можливість. На жаль, найбільше постраждають учні з малозабезпечених сімей, і їм необхідно надавати підтримку насамперед.
— Як ви оцінюєте дії китайської влади під час спалаху епідемії за шкалою від 1 до 10?
— Наприкінці січня, оцінивши всю серйозність ситуації, вони забезпечили соціальну ізоляцію, що кардинально вплинуло на розвиток кризи. Так, ізоляція створила багато труднощів, але це допомогло зупинити подальше поширення епідемії. Методи інших країн будуть відрізнятися, але комбінація тестування та соціальної ізоляції дійсно працює, і це єдине, що ми маємо до появи вакцини.
— Коли пандемія закінчиться, які кроки слід зробити світовій спільноті, щоб бути краще підготовленими до наступної пандемії?
— Я говорив про це у своєму виступі TED розмова ще у 2015 році. Необхідно розробляти методи швидкого створення методик діагностики, нових препаратів та вакцин. І для цього існують технології, просто в них потрібно інвестувати. Країни повинні об’єднатися для створення резервних виробничих потужностей
— Чому уряди більшості країн світу не були готові до цього, незважаючи на попередження вас та інших міжнародних експертів?
— Ніхто не може точно передбачити виникнення нового вірусу, хоча ми передбачали можливу появу нового вірусу грипу чи респіраторної вірусної інфекції. Подібні дослідження мало фінансуються. Ми готуємося до можливих війн, пожеж, але й до епідемій необхідно готуватися з такою ж серйозністю. Нові методи діагностики та створення лікарських препаратів та вакцин дозволяють створити еефективну систему реагування на епідемії природного походження.
— Деякі дослідження стверджують, що за час пандемії COVID-19 може загинути до 4 мільйонів американців, якщо влада не вживатиме жодних рішучих дій для боротьби з нею. А соціальне дистанціювання може скоротити кількість жертв до 1-2 мільйонів. Але якщо встановити жорсткий карантин на 18 місяців, кількість жертв становитиме кілька тисяч людей.
— Думаю, у цих дослідженнях були використані надто негативні параметри. Досвід Китаю — найдостовірніші дані, які ми маємо. Вони встановили карантин та змогли зменшити кількість інфікованих людей. Вони проводять масове тестування і одразу можуть помітити нові спалахи, і на даному етапі їх практично не було зафіксовано. Головне їм вдалося стримати поширення епідемії.
Читайте також: Особистий досвід: як проходить карантин у США
— Стандарти тестування дуже несправедливі — знаменитості, актори, спортсмени отримують тести в першу чергу, при цьому пересічному громадянину США необхідно мати цілу низку симптомів (висока температура, кашель і проблеми з диханням), щоб отримати можливість пройти тест, і чекати результатів до 5 днів.
— Ці стандарти мають бути переглянуті, а критичні пацієнти мають отримувати результати протягом 24 годин. І багатьом країнам це вдається. Пріоритет має бути у працівників медичної сфери, у людей похилого віку, які перебувають у зоні підвищеного ризику. Думаю, найближчими тижнями попит на тестування буде задоволений.
— Як ви ставитеся до підходу деяких, зокрема європейських держав, які не оголошують карантин по всій країні, а, навпаки, намагаються контролювати рівномірне поширення вірусу на створення колективного імунітету.
— Єдина модель, що працює, — це соціальне дистанціювання, без якого кількість інфікованих різко зросте і лікарні будуть перевантажені. Незважаючи на всі супутні жорсткому карантину проблеми, цього необхідно уникнути будь-якими силами. Думаю, поступово всі держави до цього прийдуть.
— Як ваш фонд допомагає боротися із пандемією? Ви жертвуєте гроші, робите дефіцитні товари для медпрацівників?
— Наш фонд співпрацює зі сферами, які займаються діагностикою, виробництвом препаратів та вакцин, щоб визначити найефективніші. Ця інформація є доступною для всіх країн. У лютому фонд зробив пожертву на 100 мільйонів доларів, і плануємо й надалі надавати фінансову допомогу. Один із головних пріоритетів — контроль виробничої потужності лікарських препаратів та вакцин.
Читайте також: COVID-19: 10 часто задаваних питань про новий вірус
— Коли все це скінчиться?
— Для максимального скорочення інфекції по всьому світу нам потрібна вакцина. Більшість багатих країн вдасться стримати пандемію за допомогою рішучих дій, але державам, що розвиваються, до появи вакцини буде складно стримувати її поширення. Тому щойно з’явиться ефективний препарат, ми маємо допомогти таким країнам з поставками вакцини у великій кількості.
– Як довго це триватиме?
— Ситуація у різних країнах відрізнятиметься. У Китаї зараз фіксується дуже мало нових випадків, тому що їх система тестування і жорсткий карантин спрацювали. Якщо держава забезпечить якісне тестування та соціальне дистанціювання громадян, на боротьбу з пандемією може піти 6-10 тижнів, після чого можна буде повернутись до звичного життя.
– Як уникнути нових спалахів після завершення карантину?
— Все залежатиме від правильного контролю за переміщенням людей через кордони та обсягу проведеного раніше тестування населення. У Китаї, як бачимо, це працює. Вони ретельно повіряють усіх, хто прибуває з інших країн. Крім Китаю, з цією проблемою добре впоралися Гонконг, Тайвань та Сінгапур.
— Які запобіжні заходи слід вжити, передаючи, наприклад, покупки літнім людям?
– Обов’язково мийте руки. Зберігайте дистанцію. Якщо у вас підозрілі симптоми на кшталт кашлю чи високої температури, доручіть це комусь іншому.
— Як швидко економіка зможе відновитись після пандемії?
— Відновлення буде поступовим. Обмежувальні заходи, а саме карантин, вплинуть, але у нас є всі шанси впоратися і повернутися до звичного способу життя.
— Чи є довгострокова стратегія боротьби з пандемією COVID-19? Чи допоможе ця ситуація краще підготуватися до майбутніх криз?
— Я думаю, що після того, як усе поступово повернеться у звичайне русло, уряди почнуть інвестувати у підготовку до таких лих. Для цього знадобиться налагодити міжнародне співробітництво, особливо для допомоги країнам, що розвиваються. Вірус не знає меж.
Джерело: gatesnotes.com